MMI je zkratka pro Multi Media Interface (multimediální rozhraní). Tento multimediální systém byl vyvinut společností AUDI a poprvé předveden na autosalonu ve Frankfurtu v roce 2001 v prototypu vozu Audi Avantissimo. Do výroby se dostal společně s druhou generací Audi A8 D3 koncem roku 2002, a poté byl použit ve většině následujících řad automobilů Audi (pokud si za to zákazník samozřejmě připlatil nemalou částku při konfiguraci vozu).

Čeština do Audi MMI od AudiČesky.cz

Koncepce Audi MMI

MMI sestává z jednoho integrovaného rozhraní, které ovládá řadu zařízení a funkcí vozu. Uživatel systému MMI vidí hlavně ovládací terminál MMI (většinou u řadící páky) a MMI obrazovku na palubní desce.

Ústředním prvkem terminálu MMI je otočný ovladač. Ovladač lze otáčet pro navigaci nahoru a dolu v menu a stisknout k aktivaci vybrané funkce. Počínaje systémem Audi MMI 3G přibyl na otočném ovladači integrovaný joystick, který může být použit například při navigaci v mapě. V závislosti na generaci a konfiguraci MMI je kolem ovladače čtyří až osm funkčních tlačítek, které se používají ke spuštění různých funkcí (CAR, NAV, MEDIA, TEL atd.). Displej MMI může být pětipalcový monochromatický nebo sedmipalcový barevný s poměrem stran 16:9, v závislosti na MMI namontovaném v autě (nabízíme výměnu systému ve Vašem voze). Systém MMI používá Media Oriented Systems Transport (MOST) k propojení různých systémů v autě. Výrobcem MMI je Harman Becker Automitive Systems, za použití QNX Neutrino Real Time Operating System (RTOS software).

Funkce Audi MMI

Systém MMI ovládá velké množství vestavěných zábavních komponentů, elektroniky a dalších funkcí. Níže uvedený seznam uvádí systémy řízené MMI. Nicměně, ne všechny funkce jsou dostupné ve všech vozech, záleží na verzi systému (MMI Basic, MMI High atd.)

  • Satelitní navigace, včetně funkce TMC (Traffic Management)
  • Radio tuner
  • Zdroje médií (CD měnič, Audi music interface, AUX audio porty, TV tuner)
  • Telefon a telefonní seznam
  • Vytápění, větrání, klimatizace a ovládání vyhřívání sedaček
  • Nastavení Auta (například centrální zamykání a komfortní funkce (návrat domů / odchod z domova, ovládání oken a střešního okna), nastavení zvuku, nastavení odpružení, vnitřní osvětlení, Audi Side Assist atd.
  • Zadní kamerový systém a parkovací senzory
  • Informace o autě (spotřeba paliva, stav baterie, hladina oleje, kontrola tlaku v pneumatikách atd.)
  • Návod na použití (uživatelská příručka auta se zobrazí na obrazovce)

Generace Audi MMI

V průběhu let docházelo u Audi MMI k vývoji a tak poslední modely MMI Connect již mají například i připojení k internetu.

Kritika Audi MMI

I přes intuitivnost a uživatelskou přívětivost, může být MMI obtížně ovladatelné při jízdě. Proto pro Vaší bezpečnost doporučujeme instalaci češtiny do Audi MMI. Postupem času bylo vylepšeno ovládání MMI, kdy například můžete u MMI 3G vybrat joystickem cílovou destinaci snadno přímo z mapy. Oproti tomu u Audi Q5 a A4 není ovládání konzole uživatelsky příjemné po přesunu ovládacích prvků nízko na středový panel automobilu.